0 Items - 0.00
0
  • Sepetteürün yok.

Hakkımızda

Kadınlar, doğanın döngüsel mantığıyla hareket eden her yerde üretim ve yaratıcılığını ortaya koyanlardandır. Anadolu’nun sanatçılarının örgütlendiği ilk kent olma özelliğiyle tarihe geçmiş İzmir’in  Seferihisar ilçesin ilhamı ile geçmişimizi bilerek geleceğimizi hazırlamak ve gelecek nesillere aktarmanın hâzı ile bir grup kadın bir araya geldik.

Üretime ara vermeden 4 yıldır hizmet vermekteyiz. Belediyemiz aracılığı ile de bir çok fuar ve festivallere katılım sağladık. Kadın kooperatiflerinden yanımızda bizlere desteklerini esirgemeyen İzmir Köy-Koop ve SHTK Koop.’nin ilk başkanı Neptün Soyer’e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Türkiye de ilk oluşturulan “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor ” programı kapsamında  atölyemizin oluşum hikayesini anlatan bir belgesel çekimlerini başarıyla çeken atölye arkadaşlarımıza, Arşipel Kadınları filminin Yönetmenleri den ve bu projede yönetmenliğimizi yapan Kibar Yiğit Dağlayan’a,  yapımcılığını üstlenen Elif Dağdeviren’e , ders veren tüm üniversite hocalarımıza ve de bizlere tüm desteğini veren Tunç Soyer’e çok teşekkür ederiz. Yeni dönem başkanımızın eşleri Fatma Yetişkinin de bizlerle üretimde katkıda bulunuyor olması da ayrıca Seferinar’a güç vermektedir.

Bereketin;  kadına ait olduğunu, kadının toprak ana gibi dönüştürücü olduğunun, geçmiş ile gelecek arasında kadim kökleri sağlamlaştırdığı bilinir.

El sanatları insanoğlunun var oluşundan beri tabiat şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmıştır.  Tüm gelenekleri, bize geçmiş tarihlerden bu yana hangi aşamalardan geçtiğini bir hikaye gibi anlatmaktadır.

El sanatlarının önemli dallarından biri olan nakış, ağır doğa koşullarından korunmak ve örtünmek amacı ile ilk örneklerini vermiş daha sonra toplumun duygularını sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek iz bırakma vasfı kazanmıştır. Zamanla süslenmek ve amacından başka taşıdıkları anlamlarla bir iletişim aracı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Kullanılan araç doğrultusunda  tekniklerine göre değişik isimler alırlar.

Hesapişi, Türkişi, Çin iğnesi, Antepişi, Telkırma, Aplike, Basit Nakış iğne teknikleri, Beyaziş, Dantelanglez, Kaneviçe dersleri  verilmeye devam etmektedir. Katılımcı sayısı 5 kişi ile sınırlıdır.

Enter your keyword